Jdi na obsah Jdi na menu

Mountain Trail je...

 

Mountain Trail je…

Proč Mountain Trail čili „horská stezka“?

Jak už název napovídá, jde o jezdecké odvětví blízké přírodě, jehož cílem je najít cestu – cestu důvěry, odvahy a vzájemného porozumění mezi člověkem a koněm.  Získat pocit jistoty a bezpečnosti, že se mnou můj kůň překoná v klidu a s rozvahou všechny nástrahy, které nás na společné cestě mohou potkat. Určitě každý jezdec zažil v terénu situace, kdy musel překonat strže, potoky, úzké soutěsky, kdy často musel řešit cestu v lese uzavřenou po nedávné vichřici polomy nebo následky těžby s vyjetými kolejemi od těžké techniky.  A co třeba kameny uvolněné zubem času ze skály nebo potřeba přejít po lávce z jednoho břehu na druhý, či dostat se ze slepé uličky, kde se obrátit není možné?  A tak bychom mohli pokračovat dál. Často nemusíme chodit ze stáje daleko – stačí, když naprší a snad každý koňák aspoň jednou vyzkoušel přejít louži s koněm rovně…

Kůň je útěkové zvíře a upřednostňuje podezřelé či složité věci obejít či od nich odejít rychlostí odpovídající velikosti problému. Pokud je jezdcem důrazně naváděn překážku překonat, snadno může podlehnout panice, zkratovému jednání a ve snaze vyhovět pak ohrozit zdraví svoje i jezdce. Mountain Trail je systém výcviku, který postupnými kroky naučí koně (zjednodušeně řečeno) používat vlastní hlavu. Aby hledal sám ideální řešení, jak obtížné situace vyřešit bezpečně.

Mountain Trail vs. Extreme Trail – v čem je rozdíl?                                                     

Odpověď je potřeba hledat několik let zpátky v USA (z dostupných zdrojů kolem roku 2009). Za všechno může v tom dobrém slova smyslu Mark Bolender, několikanásobný šampion USA v Extreme Trailu (z dnešního pohledu Mountain Trailu). Přivezl Extreme Trail s jeho původním názvem do Evropy - v roce 2011 byla v Německu založena první evropská asociace Extreme Trailu (EETA) a postupně se začal Extreme Trail rozšiřovat do dalších zemí včetně České republiky. A protože je Amerika rájem kovbojů, začaly tam vznikat další extrémní soutěže především na halách s překážkami převážně rančerského charakteru zaměřené na rychlost. Aby se oddělily a rozlišily tyto dva směry, založil Mark Bolender organizaci s názvem Mountain Trail (IMTCA), ale jeho původní mise v Evropě už byla v té době zakořeněná jako Extreme Trail. Mezitím se do Evropy dostala i rychlostní „Extrémní kovbojská asociace“ (EXCA) a zmatek byl dokonán… Proto jsme zvážili záludnosti výkladu a pro lepší upřesnění zvolili naší filozofii bližší název Mountain Trail, kde lze uplatnit podle úrovně výcviku jak pomalé tempo, tak úseky v klusu či cvalu u těch pokročilých.

Základní překážky pro  Mountain Trail (doporučené)

Branka provazová (materiál dřevo, případně jiné varianty)
Lávky, můstky, kladiny (materiál dřevo)
Náspy, kopce, soutěsky, příkopy (přírodní či uměle vytvořené)
Stupně – Texas step (materiál dřevo, štěrk)
Bludiště (kameny, klády, pařezy, větve)
Zvýšený čtverec (materiál dřevo samotné či vysypáno štěrkem)
Střecha (materiál dřevo)

Houpačka (materiál dřevo)
Voda (brody, rybníčky, potoky, umělé vodní překážky)
Kladina (materiál dřevo)
Lanový (řetězový) most (materiál dřevo, vhodná je kovová konstrukce)
Klády (kmeny stromů – kulatina)

Celý povrch (včetně povrchu překážek) by měl být rozmanitý, měly by se zde střídat povrchy: tráva, štěrk, dřevo, písek, voda. Na lokálních místech je možno využít i hlubokého terénu (orba), mulčovací kůru, beton,  kameny, imitace lesní těžby (drobnější větve), bahno. Je možné využít i pneumatiky za předpokladu, že jsou vyplněné materiálem, který se neboří. Nejsou povolené plochy z plastů.

Katalog překážek

Malá inspirace pro výrobu překážek pro Mountain Trail. Uvedené údaje jsou orientační.

NEŽ ZAČNETE VYRÁBĚT... (jpg) nebo PDF

01 Pneumatika a 02 Stoupací špalek / pařez (jpg) nebo PDF

03 Zvýšený čtverec a 04 Mikádo / Polom (jpg) nebo PDF

05 Zvýšená bedna (jpg) nebo PDF

06 Úzká lávka a 07 Úzký žebřík (jpg) nebo PDF

08 Lávka / Vagonek / Houpačka (jpg) nebo PDF

09 Zvýšený žebřík a 10 Cik-cak (jpg) nebo PDF

11 Střecha (jpg) nebo PDF

12 Závěs a 13 Turniket (jpg) nebo PDF

14 Lanový most - str. 1 a str. 2 (jpg) nebo PDF

Text: Pavla Cihlová s využitím zahraničních zdrojů (EETA e.V,, IMTCA.)

Obrazová příloha: Věra Filipová

 

Náhledy fotografií ze složky Překážky Mountain Trail